Per dažnai atlikti nėra reikalo
Echoskopija – būdas išvysti savo mažylį jam dar negimus. Kai kurie tėvai taip džiaugiasi, galėdami pasigrožėti savo būsimu vaikeliu, kad prašo ultragarsinio tyrimo dažniau nei jo reikėtų. Nors nėra ištirta jokio echoskopijos šalutinio poveikio, juo, kaip ir bet kokiu kitu tyrimu, piktnaudžiauti nereikėtų. Visiškai pakanka jį atlikti vieną kartą per trimestrą, nebent gydytojas akušeris įtartų esant kokių nors komplikacijų.
Echoskopijos nėštumo metu nereikėtų atlikti vien norint pasidaryti dar negimusio vaikelio nuotrauką, video įrašą ar tiesiog juo pasigrožėti. Nereiktų pamiršti, kad šio tyrimo tikslas – įsitikinti, kad vaisius vystosi ir auga normaliai bei anksti diagnozuoti galimus gimdymo sunkumus.
Greitas ir neskausmingas būdas gauti naudingos informacijos
Echoskopija padeda gauti vertingos informacijos apie kūdikio padėtį gimdoje, jo organų vystymąsi. Kai kurios būsimos mamos atsisako šio tyrimo, nes mano, jog ultragarso bangos gali pakenkti būsimo vaikelio kūno audiniams. Visgi šio tyrimo atsisakyti nevertėtų, nes, kaip minėta, nėra jokių įrodymų apie realų šalutinį poveikį, ir bent jau pirmaisiais kūdikio vystymosi mėnesiais jį atlikti patartina.
Jeigu moteris laukiasi daugiau nei vieno kūdikio, echoskopija tampa itin svarbi. Ji leidžia matyti, ar visiems kūdikiams pakanka vietos gimdoje, ar jie turi savo atskirus gemalinius maišelius, placentą. Vaisiaus ar kelių kūdikių vystymosi sutrikimus echoskopijos dėka galima nustatyti 70-90 procentų tikslumu.
Galimi nėščiųjų echoskopijos variantai
Vaisiaus echoskopija gali būti dvimatė, trimatė ar netgi keturmatė. Bet kurio iš šių tyrimų metu naudojamos vienodo stiprumo bangos, tačiau jų metu matomas vaizdas yra skirtingas. Paprasto echoskopinio tyrimo metu naudojamas dvimatis vaizdas, o patikslinamajai diagnozei nustatyti – trimatis (3D) arba keturmatis (4D).
3D ir 4D tyrimai leidžia nustatyti įgimtus vaisiaus sutrikimus, ištirti jo smegenis, širdį, aptikti stuburo anomalijas. 3D ir 4D echoskopija leidžia labai tiksliai nustatyti vaisiaus amžių, apskaičiuoti gimdos gleivinės tūrį, aptikti gimdos ir kiaušidžių auglius.
Geresniems echoskopijos rezultatams įtakos turi ir gydytojas, ir besilaukiančioji
Jeigu norima, kad echoskopijos metu kūdikis aiškiai matytųsi ekrane, o tyrimas suteiktų daug naudingos informacijos, reikalingas tiek gydytojo, tiek pačios moters pasiruošimas. Prieš tyrimą reiktų gerti daug vandens, klausyti gydytojo nurodymų apžiūros metu ir prieš ją.
Kuo smulkesnio kūno sudėjimo yra moteris, tuo aiškesnis vaizdas matomas echoskopijos metu. Vaizdą gali pabloginti ir paties kūdikio elgesys: jei procedūros matu jis užsidengia veidą rankytėmis ar prisiglaudžia prie pat gimdos, jį pamatyti yra sunku.
Patyręs gydytojas net su blogesne technika gali pamatyti daugiau, nei mažiau patyręs su naujausiomis technologijomis. Vis dėlto, echoskopijos sėkmė priklauso ne tik nuo gydytojo profesionalumo. Šio tyrimo metu itin svarbus gydytojo ir paciento tarpusavio pasitikėjimas.